Menu Zamknij

Mistrzostwa Wielkopolski z broni historycznej

MWBH01

Pierwsze Mistrzostwa Wielkopolski w strzelaniu z Broni Historycznej

W ostatnią sobotę czerwca bieżącego roku, na strzelnicy w Mutowie, odbyły się zawody strzeleckie. Były to Mistrzostwa Wielkopolski w Strzeleniu z Broni Historycznej Centralnego Zapłonu. 
Zmagania pod patronatem Wielkopolskiego Związku Strzelectwa Sportowego, zorganizował Klub Strzelecki „Tarcza” Szamotuły. Rozegrano konkurencje: pistolet, karabin oraz pistolet wojskowy. Zasady rywalizacji były równe dla wszystkich konkurencji. Postawa strzelecka stojąc, dystans 50 metrów, 20 strzałów – 10 do tarczy 23P i 10 do tarczy TS4, czas – 20 minut. Każda jednostka broni, aby mogła być zakwalifikowana do udziału w zawodach, musiała być co najmniej sześćdziesięcioletnia i w stanie dokładnie takim, w jakim opuściła fabrykę. Podczas zawodów dominowały jednostki klasyczne, tj. karabiny: Mauser, Mosin, Karol Gustaw. Najstarsza broń jaka pojawiła się na zawodach to Schmidt Rubin z 1906 roku. W konkurencji broni krótkiej strzelały: Naganty, Walthery P-38, TT-Wz33 a najstarszym egzemplarzem był Luger z 1916 roku. Ponadto strzelano z pistoletów wojskowych. Największym powodzeniem cieszyła się „Pepesza” najstarsza z 1944 roku oraz PPS Wz-43. 
Rywalizowano o tytuły Mistrza, Wicemistrza i Drugiego Wicemistrza Wielkopolski a także okazały Puchar Prezesa WZSS Tomasza Pawlaka w Strzeleckim Trójboju Historycznym, dla najbardziej wszechstronnego strzelca zawodów. Na pucharową klasyfikację składała się suma wyników uzyskanych we wszystkich konkurencjach.

Wielkopolskie Tytuły Mistrzowskie A.D. 2018 zdobyli:

Pistolet historyczny centralnego zapłonu 
– Mistrz Wielkopolski ARKADIUSZ KORNOWICZ 
– Wicemistrz Wielkopolski ADAM KRZYŻANIAK 
– Drugi Wicemistrz RAFAŁ STEMPOROWSKI

Karabin historyczny centralnego zapłonu 
– Mistrz Wielkopolski GRZEGORZ GRUCHALSKI 
– Wicemistrz Wielkopolski JANUSZ OLSZYK 
– Drugi Wicemistrz ARKADIUSZ KORNOWICZ

Historyczny pistolet wojskowy centralnego zapłonu 
– Mistrz Wielkopolski LUCJAN KALKA 
– Wicemistrz Wielkopolski ARKADIUSZ KORNOWICZ 
– Drugi Wicemistrz RAFAŁ MATCZUK

Puchar Prezesa WZSS 
1. miejsce ARKADIUSZ KORNOWICZ 
2. miejsce RAFAŁ STEMPOROWSKI 
3. miejsce ADAM KRZYŻANIAK

Mistrzostwa odbyły się dzięki zabiegom środowiska kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników broni kolekcjonerskiej – wojskowej, historycznej i zabytkowej. Będą one cyklicznie co roku umieszczane w kalendarzu zawodów strzeleckich i rozgrywane na klubowej strzelnicy KS Tarcza Szamotuły. 
Zarząd WZSS dziękuje organizatorom za sprawne przeprowadzenie zawodów oraz stworzenie przyjaznego klimatu rywalizacji w sportowym duchu i na najwyższym, wojewódzkim poziomie.

Zredagował: Adam Krzyżaniak

Komunikat

info link http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/szamotuly-i-mistrzostwa-wielkopolski-w-strzelaniu-z-broni,4711317,artgal,t,id,tm.html

MWBH01

MWBH04

MWBH05

MWNH03

MWBH06

MWBH02

MWBH07

MWBH08

MWBH09